ІІ науково-практична конференція «Російські воєнні злочини – від документування до покарання»

Сьогодні, 23 лютого, в Навчально-науковому юридичному інституті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника у змішаному форматі відбулася ІІ науково-практична конференція з міжнародною участю «Російські воєнні злочини – від документування до покарання». На початку роботу конференції модерував директор навчально-наукового юридичного інституту Юрій Микитин.

Організаторами є Центр документування та дослідження воєнних злочинів, кафедра теорії та історії держави і права, кафедра політики у сфері боротьби зі злочинністю та кримінального права, кафедра судочинства Прикарпатського національного університету Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, громадська організація «Поступовий гурт франківців».

З вітальним словом виступив ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, професор Ігор Цепенда: «Вітаю усіх учасників конференції! Дякую нашим колегам з Франції, організаторам, які започаткували цю подію, адже тема конференції є надзвичайно важливою для України. Незважаючи на те, що війна триває, ми повинні документувати злочини, які чинить російський агресор на нашій землі. Злочинець повинен понести покарання! Те, що зроблено путінським режимом в 21-му столітті стосовно незалежною України є ще одним підтвердженням того, коли попередні злочини росії були не засуджені. Війна в нашій державі відкрила очі Заходу в розуміння того, що росія не є партнером, а ворогом! Терористичні акти, які здійснює окупант містить не тільки елементи фізичного знищення населення, а й цивілізаційний злочин».

«Після початку війни ми розпочали записувати свідчення очевидців воєнних злочинів росіян. Зафіксовано їх більше 1 000. Ми збираємо інформацію з відкритих джерел та працюємо з внутрішньо-переміщеними особами. Входимо в Коаліцію «Україна. 5 ранку» та співпрацюємо з подібними організаціями, які перебувають в інших містах України. На таких науково-практичних заходах ми підсумовуємо зібрані дані та напрацьовуємо зміни в законодавстві, які могли б бути. Скоріш за все, це не остання наша конференція, бо злочинів є дуже багато. Ця війна найбільш документована, тому що є всі технічні засоби та прилади, які дозволяють все зберігати та поширювати у всіх доступах. Надіємося, що цей наш вклад допоможе притягнути росію до відповідальності за все», – зазначив ініціатор створення Центру документування та дослідження воєнних злочинів, професор, завідувач кафедри теорії та історії держави і права Сергій Адамович.

Загалом участь у конференції взяли участь більше 40 науковців та аналітиків з 14 закладів вищої освіти, наукових інституцій та аналітичних центрів України, Франції, Польщі та Литви.

«Вітаю усіх! На цій конференції, серед вас, я почуваюся як дома. Щиро дякую за запрошення та дружню атмосферу! Сьогодні я розповідаю про статус жертви війни, а саме «Воєнні злочини в Україні: з точки зору жертв. Ми бачимо як працює російська пропаганда, яка розповідає, що жертвами є росіяни. В свою чергу ми будемо робити все, щоб настала справедливість і задокументовані воєнні злочини росіян стали важливим елементом для системи правосуддя», – підкреслив доцент, доктор права, факультету права Університету Париж XII Валь-де-Марн, адвокат (Паризька асоціація адвокатів) др. Ніколя Ліньоль.

У межах пленарного засідання виступили: голова Івано-Франківської обласної ради, доктор політичних наук, професор кафедри політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олександр Сич (тема доповіді «Історичний генезис московських технологій приховування політичних злочинів»); доцент, доктор права, факультет права Університету Париж XII Валь-де-Марн, адвокат (Паризька асоціація адвокатів) др. Ніколя Ліньоль (тема доповіді «Воєнні злочини в Україні: з точки зору жертв); заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент Національної академії правових наук України, Академік (дійсний член) НАН ВО України, доктор юридичних наук, професор, професор кафедри політики у сфері боротьби зі злочинністю та кримінального права Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Павло Фріс (тема доповіді «Геноцид: фактори, що обумовлюють його вчинення: (загальні підходи)»); доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародного регіонознавства Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микола Дорошко (тема доповіді «Російська «денацифікація» України: теорія геноциду»); директор в Україні «The Reckoning Project» Максімас Мілта (тема доповіді «Роль недержавних акторів у просуванні відповідальності за російську війну в Україні: приклад the Reckoning Project»); доктор юридичних наук, професор, професор кафедри політики у сфері боротьби зі злочинністю та кримінального права Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Медицький (тема доповіді «Нелегітимність перебування РФ у Раді безпеки ООН: матеріально-правове підґрунтя аксіоми та оцінка перспективи позбавлення фактичного статусу»); виконавчий директор Громадської спілки «Освітній дім прав людини в Чернігові» Сергій Буров (тема доповіді «Документування воєнних злочинів задля збереження правди та притягнення до відповідальності – практичний досвід Освітнього дому прав людини в Чернігові»); керівниця напрямку документування ГО ЦГП «Альменда» Тетяна Личко (тема доповіді «Програма «Університетські зміни» як інструмент індоктринації та знищення української ідентичності дітей та молоді з тимчасово окупованих територій»).

Далі робота конференції продовжилася у трьох секціях:

– воєнні злочини та злочини проти людяності, що були скоєні збройними силами московського царства, російської імперії, СРСР та рф;

– перспективи покарання громадян російської федерації за воєнні злочини в Україні;

– правова політика в умовах агресії російської федерації.